Samtec Inc. DW-27-11-L-S-610
Part No.:
DW-27-11-L-S-610
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN HDR 27POS 0.1 STACK T/H
Shipping
DW-27-11-L-S-610 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
27
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating):
0.210" (5.334mm)
Length - Stack Height:
0.610" (15.494mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)