Samtec Inc. DW-27-08-G-S-250
Part No.:
DW-27-08-G-S-250
Description:
CONN HDR 27POS 0.1 STACK T/H
Shipping
DW-27-08-G-S-250 Information
Number of Positions:
27
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.530" (13.462mm)
Length - Post (Mating):
0.170" (4.318mm)
Length - Stack Height:
0.250" (6.350mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)