Samtec Inc. DW-25-15-T-D-290
Part No.:
DW-25-15-T-D-290
Description:
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H TIN
Shipping
DW-25-15-T-D-290 Information
Number of Positions:
50
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.630" (16.002mm)
Length - Post (Mating):
0.230" (5.842mm)
Length - Stack Height:
0.290" (7.366mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)