Samtec Inc. DW-20-20-T-D-200
Part No.:
DW-20-20-T-D-200
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H TIN
Shipping
DW-20-20-T-D-200 Information
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.820" (20.828mm)
Length - Stack Height:
0.200" (5.080mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)