Samtec Inc. DW-20-14-T-D-1175
Part No.:
DW-20-14-T-D-1175
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H TIN
Shipping
DW-20-14-T-D-1175 Information
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):
0.145" (3.683mm)
Length - Stack Height:
1.175" (29.845mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)