Samtec Inc. DW-20-14-G-S-1000
Part No.:
DW-20-14-G-S-1000
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Shipping
DW-20-14-G-S-1000 Information
Number of Positions:
20
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):
0.320" (8.128mm)
Length - Stack Height:
1.000" (25.400mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)