Samtec Inc. DW-20-12-T-D-790
Part No.:
DW-20-12-T-D-790
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Shipping
DW-20-12-T-D-790 Information
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.130" (3.300mm)
Length - Stack Height:
0.790" (20.066mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)