Samtec Inc. DW-20-12-T-D-660
Part No.:
DW-20-12-T-D-660
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H TIN
Shipping
DW-20-12-T-D-660 Information
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.260" (6.604mm)
Length - Stack Height:
0.660" (16.764mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)