Samtec Inc. DW-11-13-L-D-883
Part No.:
DW-11-13-L-D-883
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN HDR 22POS 0.1 STACK T/H
Shipping
DW-11-13-L-D-883 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
22
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):
0.237" (6.020mm)
Length - Stack Height:
0.883" (22.428mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)