Diodes Incorporated DTH8L06DNCQ-13
Part No.:
DTH8L06DNCQ-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
LINEAR IC
Shipping
DTH8L06DNCQ-13 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
70 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
8 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252 (Type WX)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C