Microchip Technology DSPIC33FJ256MC710A-H/PF
Part No.:
DSPIC33FJ256MC710A-H/PF
Package:
100-TQFP
Description:
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
Shipping
DSPIC33FJ256MC710A-H/PF Information
Package/Case:
100-TQFP
Series:
dsPIC™ 33F
Packaging:
Tray
Programmable:
Verified
Connectivity:
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Number of I/O:
85
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
RAM Size:
30K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 24x10/12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TA)