Microchip Technology DSPIC33FJ128MC506A-E/PT
Part No.:
DSPIC33FJ128MC506A-E/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
64-TQFP
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP
Shipping
DSPIC33FJ128MC506A-E/PT Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
64-TQFP
Series:
dsPIC™ 33F
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Core Processor:
dsPIC
Speed:
40 MIPs
Connectivity:
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Number of I/O:
53
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x10b/12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)