Microchip Technology DSPIC30F6014A-20I/PF
Part No.:
DSPIC30F6014A-20I/PF
Package:
80-TQFP
Description:
IC MCU 16BIT 144KB FLASH 80TQFP
Shipping
DSPIC30F6014A-20I/PF Information
Package/Case:
80-TQFP
Series:
dsPIC™ 30F
Packaging:
Tray
Programmable:
Not Verified
Connectivity:
CANbus, I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
AC'97, Brown-out Detect/Reset, I2S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
68
Program Memory Size:
144KB (48K x 24)
EEPROM Size:
4K x 8
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 16x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)