Microchip Technology DSPIC30F6013A-20E/PF
Part No.:
DSPIC30F6013A-20E/PF
Package:
80-TQFP
Description:
IC MCU 16BIT 132KB FLASH 80TQFP
Shipping
DSPIC30F6013A-20E/PF Information
Package/Case:
80-TQFP
Series:
dsPIC™ 30F
Product Status:
Active
Connectivity:
CANbus, I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
68
Program Memory Size:
132KB (44K x 24)
EEPROM Size:
2K x 8
RAM Size:
6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 16x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)