Microchip Technology DSPIC30F6010A-20I/PT
Part No.:
DSPIC30F6010A-20I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
80-TQFP
Description:
IC MCU 16BIT 144KB FLASH 80TQFP
Shipping
DSPIC30F6010A-20I/PT Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
80-TQFP
Series:
dsPIC™ 30F
Packaging:
Bag
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
dsPIC
Core Size:
16-Bit
Speed:
20 MIPS
Connectivity:
CANbus, I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LVD, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
68
Program Memory Size:
144KB (48K x 24)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
4K x 8
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 16x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)