NXP USA Inc. DSP56F826BU80E
Part No.:
DSP56F826BU80E
Package:
100-LQFP
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100LQFP
Shipping
DSP56F826BU80E Information
Package/Case:
100-LQFP
Product Status:
Not For New Designs
Programmable:
Not Verified
Speed:
80MHz
Connectivity:
EBI/EMI, SCI, SPI, SSI
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
46
Program Memory Size:
64KB (32K x 16)
RAM Size:
4K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.25V ~ 2.75V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)