NXP USA Inc. DSP56F803BU80
Part No.:
DSP56F803BU80
Package:
100-LQFP
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100LQFP
Shipping
DSP56F803BU80 Information
Package/Case:
100-LQFP
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
80MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
16
Program Memory Size:
64KB (32K x 16)
RAM Size:
2K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x12b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)