NXP USA Inc. DSP56F801FA60E
Part No.:
DSP56F801FA60E
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
48-LQFP
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48LQFP
Shipping
DSP56F801FA60E Information
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
48-LQFP
Series:
56F8xx
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Core Processor:
56800
Core Size:
16-Bit
Speed:
60MHz
Connectivity:
SCI, SPI
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
11
Program Memory Size:
16KB (8K x 16)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
1K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)