Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | DM3600U/00/S1 |
| Manufacturer | Status Instruments Ltd |
| Series | - |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Type | Process, Temperature Meter |
| Measuring Type | Process, RTD, Thermocouple |
| Measuring Range | ±20mA, ±10V, -210°C ~ 1820°C |
| Display Type | LED - Red Characters |
| Number of Characters Per Row | 6 |
| Display Characters - Height | 0.591" (15.00mm) |
| Output Type | Relay (2) |
| Voltage - Supply | 9 ~ 264VAC |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 92.00mm x 45.00mm |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Features | - |
The following parts include "DM3600U/00/S1" in Silicon Labs DM3600U/00/S1.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.