Micro Commercial Co DL4004-TP
Part No.:
DL4004-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Diodes
Package:
DO-213AB, MELF
Description:
DIODE GEN PURP 400V 1A MELF
Shipping
DL4004-TP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
DO-213AB, MELF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 1 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
MELF
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C