Diodes Incorporated DFLR1800-7
Part No.:
DFLR1800-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
POWERDI®123
Description:
DIODE GP 800V 1A POWERDI123
Shipping
DFLR1800-7 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
POWERDI®123
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
800 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 1 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 800 V
Capacitance @ Vr, F:
10pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C