Renesas Electronics Corporation DF71374AN80FPV
Part No.:
DF71374AN80FPV
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microcontrollers
Package:
100-LQFP
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 100LFQFP
Shipping
DF71374AN80FPV Information
Manufacturer:
Package/Case:
100-LQFP
Series:
SuperH® SH7137
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
SH-2
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
80MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, I2C, SCI, SSU
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
57
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 12x12b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C (TA)