Renesas Electronics Corporation DF71253N50NPV#Z1
Part No.:
DF71253N50NPV#Z1
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microcontrollers
Package:
64-VFQFN
Description:
SH71253F 50MHZ FP-64K WTR
Shipping
DF71253N50NPV#Z1 Information
Manufacturer:
Package/Case:
64-VFQFN
Series:
SuperH® SH Tiny
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Core Processor:
SH-2
Core Size:
32-Bit
Speed:
50MHz
Connectivity:
SCI
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
37
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C (TA)