Renesas Electronics Corporation DF3062BF25V
Part No.:
DF3062BF25V
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microcontrollers
Package:
100-BFQFP
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP
Shipping
DF3062BF25V Information
Manufacturer:
Package/Case:
100-BFQFP
Series:
H8® H8/300H
Packaging:
Tray
Product Status:
Last Time Buy
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
H8/300H
Core Size:
16-Bit
Speed:
25MHz
Connectivity:
SCI, SmartCard
Peripherals:
DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
70
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C (TA)