Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | DF100AA160 |
| Manufacturer | SanRex Corporation |
| Series | - |
| Package/Case | Module |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| Diode Type | Three Phase |
| Technology | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1.6 kV |
| Current - Average Rectified (Io) | 100 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2 V @ 100 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 15 mA @ 1600 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Supplier Device Package | - |
The following parts include "DF100AA160" in Silicon Labs DF100AA160.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.