Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | DF06 |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions |
| Series | - |
| Package/Case | 4-EDIP (0.321", 8.15mm) |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 800 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 1 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 800 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | DB-M |
The following parts include "DF06" in Silicon Labs DF06.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.