DCV010505DP.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | DCV010505DP |
| Manufacturer | Burr Brown |
| Series | DCV01 (1W) |
| Package/Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | -5V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 100mA, 100mA |
| Power (Watts) | 1 W |
| Voltage - Isolation | 1.5 kV |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | OTP, SCP |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency | 80% |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | 7-PDIP |
| Control Features | Enable, Active High |
| Approval Agency | - |
| Standard Number | - |
The following parts include "DCV010505DP" in Silicon Labs DCV010505DP.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.