DCP020503P.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | DCP020503P |
| Manufacturer | Burr Brown |
| Series | DCP02 (2W) |
| Package/Case | 14-DIP Module (0.300", 7.62mm), 7 Leads |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 606mA |
| Power (Watts) | 2 W |
| Voltage - Isolation | 1 kV |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | OTP |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency | 74% |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | 7-PDIP |
| Control Features | - |
| Approval Agency | - |
| Standard Number | - |
The following parts include "DCP020503P" in Silicon Labs DCP020503P.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.