Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | D30D33W271MR |
| Manufacturer | CalRamic Technologies LLC |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 270 pF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 3000V (3kV) |
| Temperature Coefficient | X5R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Features | High Voltage |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Size / Dimension | 0.330" Dia (8.38mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.455" (11.55mm) |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.250" (6.35mm) |
| Lead Style | Straight |
The following parts include "D30D33W271MR" in Silicon Labs D30D33W271MR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.