Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | D120D31CR17101KR/LS374 |
| Manufacturer | CalRamic Technologies LLC |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 200 pF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 12000V (12kV) |
| Temperature Coefficient | N4700 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | High Voltage |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Size / Dimension | 0.310" Dia (7.87mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.480" (12.20mm) |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.374" (9.50mm) |
| Lead Style | Straight |
The following parts include "D120D31CR17101KR/LS374" in Silicon Labs D120D31CR17101KR/LS374.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.