Infineon Technologies CYPT1542AV18-250GCMB
Part No.:
CYPT1542AV18-250GCMB
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Memory
Package:
165-BFCPGA
Description:
IC SRAM 72MBIT PARALLEL 165CCGA
Shipping
CYPT1542AV18-250GCMB Information
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
165-BFCPGA
Packaging:
Tray
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
SRAM
Technology:
SRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size:
72Mbit
Memory Organization:
4M x 18
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
250 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
Voltage - Supply:
1.7V ~ 1.9V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TA)