Cypress Semiconductor Corp CYD18S72V18-167BBXI
Part No.:
CYD18S72V18-167BBXI
Package:
256-LBGA
Description:
IC SRAM 18MBIT PAR 256FBGA
Shipping
CYD18S72V18-167BBXI Information
Package/Case:
256-LBGA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Technology:
SRAM - Dual Port, Synchronous
Memory Organization:
256K x 72
Clock Frequency:
167 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
4 ns
Voltage - Supply:
1.42V ~ 1.58V, 1.7V ~ 1.9V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)