Cypress Semiconductor Corp CYD09S18V18-167BBXC
Part No.:
CYD09S18V18-167BBXC
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Category:
Memory
Package:
256-LBGA
Description:
IC SRAM 9MBIT PAR 167MHZ 256FBGA
Shipping
CYD09S18V18-167BBXC Information
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Series:
Package/Case:
256-LBGA
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
SRAM
Technology:
SRAM - Dual Port, Synchronous
Memory Size:
9Mbit
Memory Organization:
512K x 18
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
167 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
4 ns
Voltage - Supply:
1.42V ~ 1.58V, 1.7V ~ 1.9V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)