Cypress Semiconductor Corp CYD04S72V-133BBC
Part No.:
CYD04S72V-133BBC
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Category:
Memory
Package:
484-BGA
Description:
IC SRAM 4MBIT PARALLEL 484FBGA
Shipping
CYD04S72V-133BBC Information
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Series:
Package/Case:
484-BGA
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
SRAM
Technology:
SRAM - Dual Port, Synchronous
Memory Size:
4Mbit
Memory Organization:
64K x 72
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
133 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
4 ns
Voltage - Supply:
1.42V ~ 1.58V, 1.7V ~ 1.9V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)