Infineon Technologies CY8C3866LTI-067T
Part No.:
CY8C3866LTI-067T
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48QFN
Shipping
CY8C3866LTI-067T Information
Package/Case:
48-VFQFN Exposed Pad
Series:
PSOC™ 3 CY8C38xx
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Speed:
67MHz
Connectivity:
EBI/EMI, I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:
CapSense, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
25
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.71V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 16x20b; D/A 4x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)