Infineon Technologies CY8C3866AXI-055
Part No.:
CY8C3866AXI-055
Package:
100-LQFP
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP
Shipping
CY8C3866AXI-055 Information
Package/Case:
100-LQFP
Series:
PSOC™ 3 CY8C38xx
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Speed:
67MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
CapSense, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
62
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.71V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 16x20b; D/A 4x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)