Infineon Technologies CY8C3646PVE-171
Part No.:
CY8C3646PVE-171
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Microcontrollers
Package:
48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48SSOP
Shipping
CY8C3646PVE-171 Information
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package/Case:
Series:
PSOC™ 3 CY8C36xx
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
8051
Core Size:
8-Bit
Speed:
48MHz
Connectivity:
EBI/EMI, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
CapSense, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
2K x 8
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.71V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 16x12b; D/A 4x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)