Infineon Technologies CY8C24094-24LTXIT
Part No.:
CY8C24094-24LTXIT
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Microcontrollers
Package:
68-VFQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 68QFN
Shipping
CY8C24094-24LTXIT Information
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package/Case:
68-VFQFN Exposed Pad
Series:
PSOC™1 CY8C24xxx
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
M8C
Core Size:
8-Bit
Speed:
24MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
56
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.25V
Data Converters:
A/D 48x14b; D/A 2x9b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)