Cypress Semiconductor Corp CY7C4021KV13-600FCXC
Part No.:
CY7C4021KV13-600FCXC
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Category:
Memory
Package:
361-BBGA, FCBGA
Description:
IC SRAM 72MBIT PAR 361FCBGA
Shipping
CY7C4021KV13-600FCXC Information
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Series:
Package/Case:
361-BBGA, FCBGA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
SRAM
Technology:
SRAM - Synchronous, QDR IV
Memory Size:
72Mbit
Memory Organization:
4M x 18
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
600 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
Voltage - Supply:
1.1V ~ 1.3V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)