Cypress Semiconductor Corp CY7C1623KV18-300BZXC
Part No.:
CY7C1623KV18-300BZXC
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Category:
Memory
Package:
165-LBGA
Shipping
CY7C1623KV18-300BZXC Information
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Series:
Package/Case:
165-LBGA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
SRAM
Technology:
SRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size:
144Mbit
Memory Organization:
8M x 18
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
300 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
Voltage - Supply:
1.7V ~ 1.9V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)