Cypress Semiconductor Corp CY7C1562XV18-366BZC
Part No.:
CY7C1562XV18-366BZC
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Category:
Memory
Package:
165-LBGA
Description:
IC SRAM 72MBIT PAR 165FBGA
Shipping
CY7C1562XV18-366BZC Information
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Series:
Package/Case:
165-LBGA
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
SRAM
Technology:
SRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size:
72Mbit
Memory Organization:
4M x 18
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
366 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
Voltage - Supply:
1.7V ~ 1.9V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)