Cypress Semiconductor Corp CY7C1520KV18-250BZC
Part No.:
CY7C1520KV18-250BZC
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Category:
Memory
Package:
165-LBGA
Description:
DDR SRAM, 2MX36, 0.45NS, CMOS, P
Shipping
CY7C1520KV18-250BZC Information
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Series:
Package/Case:
165-LBGA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
SRAM
Technology:
SRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size:
72Mbit
Memory Organization:
2M x 36
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
250 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
Voltage - Supply:
1.7V ~ 1.9V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)