Cypress Semiconductor Corp CY7C1480BV25-167AXC
Part No.:
CY7C1480BV25-167AXC
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Category:
Memory
Package:
100-LQFP
Description:
CACHE SRAM, 2MX36, 3.4NS PQFP100
Shipping
CY7C1480BV25-167AXC Information
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Series:
Package/Case:
100-LQFP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
SRAM
Technology:
SRAM - Synchronous, SDR
Memory Size:
72Mbit
Memory Organization:
2M x 36
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
167 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
3.4 ns
Voltage - Supply:
2.375V ~ 2.625V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)