Cypress Semiconductor Corp CY7C1474V25-200BGXI
Part No.:
CY7C1474V25-200BGXI
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Category:
Memory
Package:
209-BGA
Description:
IC SRAM 72MBIT PARALLEL 209FBGA
Shipping
CY7C1474V25-200BGXI Information
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Series:
NoBL™
Package/Case:
209-BGA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
SRAM
Technology:
SRAM - Synchronous, SDR
Memory Size:
72Mbit
Memory Organization:
1M x 72
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
200 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
3 ns
Voltage - Supply:
2.375V ~ 2.625V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)