Cypress Semiconductor Corp CY7C1471BV33-117AXC
Part No.:
CY7C1471BV33-117AXC
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Category:
Memory
Package:
100-LQFP
Description:
IC SRAM 72MBIT PAR 100TQFP
Shipping
CY7C1471BV33-117AXC Information
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Series:
NoBL™
Package/Case:
100-LQFP
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
SRAM
Technology:
SRAM - Synchronous, SDR
Memory Size:
72Mbit
Memory Organization:
2M x 36
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
117 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
7.5 ns
Voltage - Supply:
3.135V ~ 3.6V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)