Cypress Semiconductor Corp CY7C1462KV25-250BZXC
Part No.:
CY7C1462KV25-250BZXC
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Category:
Memory
Package:
165-LBGA
Description:
SRAM - SYNCHRONOUS, SDR MEMORY I
Shipping
CY7C1462KV25-250BZXC Information
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Series:
NoBL™
Package/Case:
165-LBGA
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
SRAM
Technology:
SRAM - Synchronous, SDR
Memory Size:
36Mbit
Memory Organization:
2M x 18
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
250 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
2.5 ns
Voltage - Supply:
2.375V ~ 2.625V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)