Cypress Semiconductor Corp CY7C1440SV33-167BZC
Part No.:
CY7C1440SV33-167BZC
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Description:
IC SRAM 36MBIT PAR 165FBGA
Shipping
CY7C1440SV33-167BZC Information
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Packaging:
Bulk
Technology:
SRAM - Synchronous, SDR
Memory Organization:
1M x 36
Clock Frequency:
167 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
3.4 ns
Voltage - Supply:
3.135V ~ 3.6V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)