Cypress Semiconductor Corp CY7C1440KV33-250AXC
Part No.:
CY7C1440KV33-250AXC
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Package:
100-LQFP
Description:
IC SRAM 36MBIT PAR 100TQFP
Shipping
CY7C1440KV33-250AXC Information
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Series:
Package/Case:
100-LQFP
Packaging:
Tray
Technology:
SRAM - Synchronous, SDR
Memory Organization:
1M x 36
Clock Frequency:
250 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
2.6 ns
Voltage - Supply:
3.135V ~ 3.6V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)