Cypress Semiconductor Corp CY7C1440AV25-167BZXC
Part No.:
CY7C1440AV25-167BZXC
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Description:
IC SRAM 36MBIT PAR 165FBGA
Shipping
CY7C1440AV25-167BZXC Information
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Packaging:
Bulk
Technology:
SRAM - Synchronous, SDR
Memory Organization:
1M x 36
Clock Frequency:
167 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
3.4 ns
Voltage - Supply:
2.375V ~ 2.625V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)