Cypress Semiconductor Corp CY7C1413KV18-333BZI
Part No.:
CY7C1413KV18-333BZI
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Category:
Memory
Package:
165-LBGA
Description:
IC SRAM 36MBIT PARALLEL 165FBGA
Shipping
CY7C1413KV18-333BZI Information
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Series:
Package/Case:
165-LBGA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
SRAM
Technology:
SRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size:
36Mbit
Memory Organization:
2M x 18
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
333 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
Voltage - Supply:
1.7V ~ 1.9V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)